Par albumu vāciņu samplēšanu hip-hopā

Godfather

Samplēšana hip-hopā ir viens no galvenajiem elementiem. Tā izpaužas ne tikai muzikālajā ziņā, bet arī citos veidos. Viens no šiem veidiem ir spēcīga iedvesmošanās no jau gataviem albumu vāciņiem un dažādiem attēliem un šo avotu izmantošana jaunu vāciņu radīšanā. Bieži vien vāciņos tiek ieslēpti arī vēstījumi un apspēlētas dažādas tam brīdim aktuālas tēmas.

Albuma vāciņš ir tikpat svarīga lieta kā pats albuma saturs. Tas bieži vien ir pirmais, ko redz, kad albumu iegādājas vai lasa informāciju par to. Tam jāspēj cilvēkus ieinteresēt un iedrošināt šo albumu noklausīties, tajā pašā laikā arī jāparāda, ko no šī albuma var sagaidīt.

Daži ārtisti mēdz ar vāciņu pateikties muzikāli samplētajiem izpildītājiem. Šis arī ir pats izplatītākais samplēšanas variants.

Stevie Wonder - Innervisions | Yesterdays New Quintet - Stevie

Roy Ayers - He's Coming | Smif'n'Wessun - Dah Shinin'

The Turnaround! - Hank Mobley | The Beatnuts - Intoxicated Demons

Andrew Hill - Judgement | The Atmosphere - Overcast

Funkadelic - Maggot Brain | Redman - Dare iz a Darkside

Beat Konducta In India vāciņa apakšējā rindā ir jāievēro arī iešopētais Madlib’s un ūsainais Peanut Butter Wolf’s (vairākums cilvēku tomēr sliecas domāt, ka tas ir viņš, nevis kāds cits).

Beat_Konducta_India

Citiem vienkārši iepaticies attēls vai fotogrāfija vai kāds konkrēts priekšmets, kas arī ir kalpojis par pamatu vāciņam.

Madlib Mind Fusion VOL. 4 | But Art

Bell Record Label | Fugees - Refugee Camp

Prism Record Label | Jurassic 5 EP

Dr. Dre ar Chronic vāciņu ir tikai viens no daudziem izpildītājiem, kas publiski atsaucas uz marihuānas lietošanu.

Zig-Zags are often mentioned in hip-hop culture, usually for their relationship to cannabis. Artists such as Twiztid, Snoop Dogg, Cypress Hill, Eminem, Curren$y, and Kottonmouth Kings have all used references to them in their songs. In addition many artists and musicians, such as Dr. Dre and Afroman, have used Zig-Zag products in their album art to represent cannabis consumption.

Zig Zag | Dr. Dre

Ne vienmēr līdzību var saskatīt, pat ja vāciņi tiek nolikti blakus. Šāds ir arī Madvillain albuma Madvillainy gadījums. Diez vai kāds pamanītu līdzību ar Madonnas albumu, ja pats vāciņa mākslinieks par to nebūtu pastāstījis.

Designer Jeff Jank has cited Madonna’s first album as the inspiration for the cover of American hip-hop duo Madvillain’s debut but, without doubting his sincerity for a moment, it’s difficult to see the connection. While Madonna’s is a standard black and white head-and-shoulders pose (oddly presaging her vogueing phase), the Madvillain cover is a disturbing mix of sci-fi and horror, like a space-age Hannibal Lecter mask. With an image this effective, it hardly matters where the idea came from.

Madvillain | Madonna

Piemēri noteikti vēl ir daudz un dažādi, bet saliku tos, kuri pirmie iekrita acīs. Albumu vāciņus samplē ne tikai hip-hopā, bet arī pārējos mūzikas stilos. Es tikai izvilku šos specifiskos piemērus. Ļoti liela izmēra kolekcijas ar iespaidotiem un samplētiem vāciņiem var aplūkot www.knockoffproject.com un www.amiright.com/album-covers. Otrajā resursā saturs ir lietotāju ģenerēts, tādēļ tas ir īpaši apjomīgs.

Neesmu īsti pētījis kā autortiesību likumi attiecas uz šādu izrīkošanos. Droši vien, ka tāpat kā uz pārējiem kreatīvajiem darbiem – jābūt oriģinālautora piekrišanai. Uz ātru roku meklējot, neizdevās atrast, ka kāds būtu tiesājies par atdarinātu vai kopētu albuma vāciņu, bet pieļauju, ka tādi precedenti varētu būt.

Latviešu hip-hopā albumu vāciņu samplēšanu pagaidām īsti neesmu novērojis. Prātā gan uzreiz iešaujas Monkeymusician ar Nenosaukts! EP vāciņu, kas mazliet atgādina pūdētos Madliba Beat Konducta albumu sērijas vāciņus, bet nedomāju, ka šeit līdzība ir tik ļoti izteikta. Ir iespaidojies vai nav – visprecīzāk pateiks pats Monkeymusician.

Latvieši vispār kaut kā necenšas uz savu albumu vāciņiem likt kaut kādus slēptos mesidžus utt. (varbūt arī saliek, bet tādus, kurus neviens cits, izņemot pašus, nespēj atšifrēt), bet parasti aprobežojas ar mazliet apspēlētu albuma nosaukumu un apstrādātām fotogrāfijām, kā arī veido vāciņus paši saviem spēkiem bez mākslinieku un dizaineru palīdzības. Protams, ir arī izņēmumi, piemēram, Monkeymusician – Fair Trade, kuru veidoja harold, abi Reinšteina instrumentālie albumi Vibrācijas un Rīga (par šiem neesmu 100% pārliecināts, bet izskatās uz to pusi), Āķa – Lūpā.

Neņemiet ļaunā, ja kaut ko esmu palaidis garām vai neesmu izcēlis. Labojumus un piebildes droši rakstiet komentāros.

P.S. Protams, ne vienmēr visi vāciņi ir tik solīdi un skaisti atdarināti…

50 Cent - Get Rich Or Die Tryin | MC Hung - Remixes VOL. 1

http://hhradio.lv/album/monkeymusician-fair-trade