MPC1000

Bieži esmu dzirdējis, ka tie, kas strādā ar MPC, saka, ka tam esot citāda skaņa. Uz datora to nevarot atkārtot. Vienmēr par šiem vārdiem esmu klusībā pie sevis smīkņājis. Līdz pusotru mēnesi atpakaļ pats tiku pie AKAI MPC1000.

Pirkumam briedu ļoti ilgi. Pirmās idejas par kāda samplera iegādi bija jau pāris gadus atpakaļ. Gribēju no datora neatkarīgu bītu veidošanas staciju. Lielu lomu nospēlēja arī Boon Doc video. Tad arī, skatoties video un pētot atsauksmes, tika nolemts par labu AKAI.

MPC500 – par mazu un bez iespējām uzlikt JJOS. MPC2500 – liels un, manuprāt, nav ērti pārvietojams, kas man ir svarīgi, ņemot vērā, ka man vismaz reizi nedēļā veselu dienu tas būtu jāstaipa apkārt. MPC1000 it is, par spīti mazajiem un cietajiem padiem, salīdzinot ar MPC2500. Bet lieku līdzekļu nebija un tas viss palika idejas līmenī. Protams, baidīja arī tas, ka MPC darba stils, lai arī izpētīts neskaitāmos video, varētu būt man tik nepieņemams, ka es pirkumu nožēlotu. Par laimi, līdz tādai galējībai nebija jānonāk.

Līdz šim pārsvarā esmu izmantojis Fruity Loops 4. Uz jaunāku versiju apgreidoties neredzēju vajadzību, jo man pietika ar esošajām lietām. Pa lielam, man FL aprobežojās ar Wave Traveller’i, pāris VST instrumentiem un efektiem. Reason man nepatika (jaunākās versijas gan neesmu pētījis), Ableton arī neaizķēra, Logic EXS24 sampleris, manuprāt, ir neglīts un neērts. Programmām kabināju no Fiņķa iegādātu lietotu MPD24, kas vēl vairāk lika apsvērt iespēju iegādāties MPC, jo sist pa padiem tomēr ir dabiskāk un ērtāk, kā sist pa klaviatūras pogām vai likt kubiciņus.

Pēc Jaunā gada saņēmos un no sevis iecienītā Thomann.de pasūtīju MPC1000 komplektu ar 128MB RAM moduli, jo pēc noklusējuma MPC1000 ir tikai 16MB RAM. Viss kopā izmaksāja €663. Interesanti, ka dotajā brīdī, man nezināmu iemeslu dēļ, šis komplekts maksāja tieši tik pat, cik pliks MPC1000. Atnāca 8 dienu laikā. Pirmie iespaidi neieslēdzot – smags, lielāks, nekā varētu šķist pēc bildēm. Iepakojumā pamācības, 128MB CF karte ar AKAI demo projektiem un skaņām, barošanas vads un pats MPC. Atsevišķi – papildus pasūtītais 128MB RAM modulis.

Biju dzirdējis par mirstošajiem padiem, tādēļ pārbaudīju vai manam modelim ir jaunā veida padi – horizontāli paraustot kādu stūra padu, vajadzētu līdzi kustēties arī tuvākajiem. Tā arī bija. Vēlāk lasīju, ka visi melnie modeļi it kā nākot ar jaunajiem padiem un problēma esot tikai vecajiem zili sarkanajiem modeļiem. Vai tā arī ir – nezinu un mani tas vairs neinteresē.

MPC ir viena no retajām ierīcēm, kurai nācās izlasīt instrukciju, jo pašam atrast un saprast visas iespējas ir diezgan nereāli, kaut arī cilvēki saka, ka nav svarīgi kā tu MPC izmanto, noteikumu nav, galvenais, lai tu tiec pie sev vēlama rezultāta. Papētot informāciju, secināju, ka man nav jāapgūst oficiālā AKAI OS, pirms JJOS apgūšanas, jo izmaiņas nav tik lielas. Tādēļ bezmaksas versiju uzliku jau pirmajā dienā. Galvenie ieguvumi – 4 audio celiņi, globālā programmu labošana un uzlabota CHOP sadaļa.

Pirmie bīti nāca lēnāk, kā uz datora (Captain Obvious). Pirmo taisīju kādas trīs dienas, vienlaikus apgūstot aparātu un lasot instrukcijas. Tas gan mani nenobaidīja un šobrīd jau ar aparātu rīkojos daudz veiklāk.

Kā tad īsti lietas notiek uz MPC? Nekā revolucionāra. Ir programmas, celiņi, sekvences un dziesmas. Programmā tiek definētas, filtrētas utt. skaņas un piešķirtas konkrētiem padiem. Katram celiņam iespējams izvēlēties vienu šādu programmu. Vairāki celiņi veido sekvenci un konkrēti sarindotas sekvences veido dziesmu. Lielākās problēmas, svičojoties no FL, man sagādāja tas, ka vairākas sekvences dziesmā nav iespējams atskaņot vienlaicīgi (ekvivalenti FL pleilistā viens virs otra saliktiem pattern’iem). Nācās mainīt savu darba stilu. Pamazām arī apguvu celiņu kārtošanu, lai dziesmu arī pēctam varētu izdzīt ārā uz paša MPC, dziesmu pārkonvertējot uz garu sekvenci un ierakstot pašā aparātā (Record -> Main out). Tagad esmu sagatavojis blank projektu, kurā celiņi jau sasaukti vārdos, lai man būtu vieglāk orientēties, un izmantoju to kā pamatu visiem bītiem. Sāpīga lieta no sākuma arī ir saglabāšana. Lai tiešām būtu drošs, ka nākošreiz atverot projektu viss būs savās vietās, vislabāk būtu jāsaglabā ar “Entire Memory” opciju. Pateicoties nezināšanai, pirmo bītu tā arī pazaudēju.

Darba scenārijs ir visiem zināmais un YouTube 500 un vairāk reizes redzētais – savu bungu kolekciju glabāju uz atmiņas kartes, iespēlēju bungas, pa taisno no atskaņotāja iesamplēju kaut ko platēs atrastu, sagraizu, nopičoju, izķēzu, sakārtoju pa savam un piespēlēju kaut ko klāt no kādas ārējas ierīces. Esmu nolēmis mēģināt samplus meklēt tikai platēs, redzēsim, kā tas izdosies, jo man šobrīd ir diezgan maz nesaskrāpētu plašu labā stāvoklī. Nosaukums “Netīrās cilpas” gan dod atlaides šajā sakarā.

Kas man nepatīk / ko es nezinu / ko jūs man varētu iemācīt:

  • Rakstot audio celiņā, neskan pārējie celiņi sekvencē, tikai metronoms. Neērti.
  • Padi ir pacieti. Dažreiz nepiereģistrējas vieglāki uzsitieni. Dažreiz piereģistrējas vairāki. Jutību ir iespējams regulēt, bet viss tomēr laikam slēpjas pieradumā. Iespējams, ka to daļēji atrisinātu Thick Fat Pads, bet tas maksā naudu, plus, šipings izmaksā tikpat, cik paši padi, kā arī Latvijā būtu jāpiemaksā nodokļi. Eiropā šos neatradu.
  • Rakstīšana un lasīšana CF ir kartē ir ievērojami lēna. Man gan nav tā ātrākā karte, bet šaubos, ka ātruma uzlabojums būtu tik iespaidīgs. Jākrāj nauda cietajam diskam (kuram, protams, ir jānopērk vēl adapteris). Bet šis nav liels mīnuss, man nav grūti uzgaidīt.
  • Atsaucoties uz raksta sākumu – nevaru bītu izdzīt uz datora, lai tas skanētu tāpat kā no MPC pa taisno uz monitoriem. Vēl neesmu atkodis kādēļ tā.
  • Neredzu reālu variantu kā taisīt remiksus. Nav iespējams ielikt audio celiņu, kas skanētu paralēli vairākām sekvencēm.
  • Ar diviem efektiem uz sekvenci mēdz būt par īsu. Ir iespējams resamplēt, t.i. ierakstīt skaņu ar visu efektu un tad to izmantot tālāk, bet tas ir diezgan laikietilpīgi.
  • Vēlētos paceļamu / atlokāmu ekrānu kā MPC2500. Horizontāls kaklu lauž vairāk, kā bīti.

Pāris dienas pēc pasūtīšanas tika anonsēti jaunie MPC, kas gan tagad atšifrējas Music Production Controller iepriekšējo Music Production Center vietā. Visi jaunie modeļi vairs nav neatkarīgas darba stacijas, bet jālieto kopā ar datoru vai iPad. Tas nav tas, kas man bija vajadzīgs. Vienīgi žēl, ka veco modeļu cenas droši vien drīzumā pamatīgi kritīsies un, pērkot vēlāk, varētu ietaupīt.

Jebkurā gadījumā – pirkumu nenožēloju, citiem iesaku, bet katram nederēs. Esmu priecīgs, ka muzicēšanai man vairs nav nepieciešams dators. Kopš MPC iegādes, FL esmu atvēris tikai tāpēc, lai izdzītu savu mīļāko basu .wav failus vai kādu vecāku bītu pa celiņiem priekš reperiem. Turpināšu apgūt MPC iespējas, mēģināšu atkost visus trikus, rakšos kastēs.

Veiksmes.